Facebook Özel Hedef Kitleler Nasıl Oluşturulur?

facebook-custom-audiences

Facebook’ta markanızla ve içeriklerinizle etkileşime geçen, ürünlerinizi satın alan bir fan kitlesi oluşturmak ister misiniz?

Doğru stratejiler ve araçlar ile Facebook’tan ciddi bir geri dönüş sağlayabilirsiniz.

Facebook’un son dönemde sunduğu en etkili araçlardan biri Facebook Özel Hedef Kitleler (Facebook Custom Audiences).

Web Sitesi Özel Hedef Kitleler (WCA) Nedir?

Web Sitesi Özel Hedef Kitleler (Website Custom Audiences), web sitenizi daha önceden ziyaret etmiş kullanıcılara Facebook Reklamları hedeflemenizi sağlayan güçlü bir araç. Bu araç ile gerçek fan kitlenize ve eposta abonelerinize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Web Sitesi Özel Hedef Kitleleri’nin en büyük özelliği Facebook Power Editor’ü ve ya Facebook self-serve araçlarını kullanarak Facebook’ta hali hazırda verdiğiniz reklam içeriklerini kullanabiliyor olmanız. Yani gösterilecek reklam içeriği bir Facebook postunuz, Facebook fan sayfanız, mobil uygulama indirme reklamınız, bir teklifiniz ve ya etkinliğiniz olabilir.

Özel Hedef Kitleler Kullanmanın Avantajları Neler?

Bildiğiniz gibi ilişkili kişiselleştirilmiş reklamlar Facebook ROI’si açısında oldukça önemli. İçeriğiniz kişinin ilgi alanları ile ne kadar ilişkiliyse, kişinin içeriğinizle etkileşime geçme şansı ve ürün ve ya hizmetlerinizi satın alma şansı o kadar artar. Bu yüzden Facebook sayfanızda benzer ilgi alanları olan kitle oluşturmanız ve onları değerli içeriklerle beslemeniz sadık ve etkileşimi yüksek bir fan kitlesi oluşturmanız açısından çok önemli. Daha sonrasında bu fan kitlesi ile bir güven ilişkisi kurup, hem veri toplamak hem de bu kitleyi satışa yöneltmek daha kolaylaşacaktır.

Mesela, web sitenizin 25 bin tekil ziyaretçisi var diyelim. Bu 25 bin ziyaretçiyi hedefleyip bu markanızla ilgilenen kişileri Facebook sayfanızı beğenmeye yönlendirebilirsiniz. Ayrıca ek olarak eposta listenize abone olan kişileri ek olarak hedefleyebilirsiniz. Bu şekilde anlamlı bir fan kitlesi oluşturmanız çok daha kolay olacaktır.

Ayrıca Özel Hedef Kitleleri oluştururken web sitenizin belirli bölümlerini ve ya sayfalarını ziyaret etmiş ziyaretçileri hedefleyebilirsiniz. Bu şekilde ilgili içeriklerin (reklamların) ilgili kişilere ulaşma şansı artacaktır.

Yine örnek olarak, e-ticaret sitenizde etekler bölümünü ziyaret etmiş kullanıcılara eteklerle alakalı içerikler ve ya bayan giyim ile alakalı içerikler göstermeniz oldukça faydalı olacaktır.

Ek olarak daha önceden bir ürün almış kullanıcıları da hedeflemenizden çıkartıp, boşuna harcama yapmaktan kurtulabilirsiniz.

Nasıl Özel Hedef Kitleler Yaratabilirsiniz?

Facebook Reklam Yönetici’sinden sol kolonda ki Hedef Kitleler’e tıklayın.

Açılan sayfada Özel Hedef Kitle Oluştur butonuna tıklayın. Açılan pencerede size aşağıdaki ekran görüntüsündeki 4 seçenek sunulacak.

Biz örnek olarak Web Sitenizden Özel Hedef Kitle seçeneği ile devam edeceğiz. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra koşulları kabul etmeniz istenecek. Koşulları kabul ettikten sonra aşağıdaki ekran açılacak.

Hedef Kitle Adı için mantıklı size anlamlı gelecek bir isim seçin. Açıklama kısmını doldurmadan geçebilirsiniz.

Aşağı doğru ilerlediğinizde tüm web sitenizin ziyaretçilerini ve ya belirli sayfaların (linklerin) ziyaretçilerini hedefleyebilirsiniz. İkinci koşul için gerekli alanlara url eklemeniz yeterli olacaktır. Ayrıca ek olarak daha nokta atışı yapabilmek için seçeneklerden url yerine path seçeneğini seçerek hedeflemenize koşullar ekleyebilirsiniz. Mesela e-ticaret sitenizde etekler bölümüne girmiş ve ürün detayına bakmış ziyaretçileri bu yöntem ile hedefleyebilirsiniz.

Kaydetme Süresi alanından ise ziyaretçilerin sitenize girdikten sonra kaç gün hedef kitlenizde kalmasını istediğinizi seçebilirsiniz. Bu rakam otomatik olarak 30 gün olarak gelir. Ama 1 gün ve ya 180 gün arasında bir rakam seçebilirsiniz.

Son aşamada Özel Hedef Kitle Pikselini Görün ‘e tıklamayıp, o alanda açılan kodları kopyalayıp web sitenizin <HEAD> bölümüne yapıştırmanız gerekiyor ki Pikseli web sitenizin her sayfasına yerleştirin.

Yarattığınız Özel Hedef Kitleleri Facebook Reklamlarınızda Nasıl Hedefleyebilrsiniz?

Facebook Reklamı oluştururken Özel Hedef Kitleler diye bir alan göreceksiniz. Oluşturduğunuz Özel Hedef Kitlelerin ismini bu alana yazmanız yeterli olacaktır. Birden fazla Özel Hedef Kitle ekleyebilirsiniz.

Özel Hedef Kitleleri kullanarak postlarınızı web sitenize son 30 günde giren ziyaretçilere gösterebilirsiniz, yine aynı şekilde Facebook sayfanızı beğenmeleri için Facebook Sayfa Beğeni Reklamlarını kullanabilirsiniz ve mobil uygulama indirme reklamlarından, tekliflere kadar bir çok farklı reklam türü için kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken konu mesela Facebook sayfanızı zaten beğenmiş bir ziyaretçiye tekrardan Facebook Sayfa Beğeni reklamı göstermemek için bu kitleyi hedeflemenizin dışarısında bırakın.

Özellikle Satın Al Reklamları ile ürün sayfanızı ziyaret etmiş kullanıcılara satış yaparak Facebook ROI’nizi arttırabilirsiniz.

0 Comment

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir