Facebook ile Re-marketing Nasıl Yapılır?

facebook-remarketing-2x55in2m40blzax4j1wetc-2

Facebook reklamlarını nasıl kullanıyorsunuz? Facebook’u mevcut müşterileriniz ve ya web sitenizi daha önceden ziyaret eden kullanıcılara ulaşmak için kullanmayı düşündünüz mü? Facebook Custom Audiences (Özel Hedef Kitleli Reklamlar)kullanıyor musunuz?

Facebook reklamlarında doğru hedef kitleye içeriklerinizi tekrar göstermek Facebook reklamlarınızın geri dönüşümünü daha verimli kılacaktır.

Neden içeriklerinizi tekrar tekrar göstermelisiniz?

Öncelikle re-marketing’in amacı kullanıcıların kafasında yer edinmek. Ziyaretçi, eğer sitenizi ilk kez ziyaret ediyorsa, sitenizden alışveriş etme ihtimali oldukça düşüktür. Satış gerçekleşene kadar, ziyaretçi en az bir kaç kere sitenize girecek, fiyatları ve ürünleri karşılaştıracaktır.

Kimlere re-marketing yapabilirsiniz?

1- Websitesi Ziyaretçilerinize

En yaygın re-marketing yöntemlerinden biri websitenizi ve ya web sitenizin bir bölümünü daha önceden ziyaret eden ziyaretçilere uygulanandır.

Öncelikle websitesi ziyaretçilerini hedefleyebilmek için Facebook Özel Hedef Kitleler (Facebook Custom Audiences) yaratmış olmanız gerekmekte. Nasıl yapabileceğinizi öğrenmek için, ‘Facebook Özel Hedef Kitleler ile Nasıl Reklam Verilir?’

Facebook Reklam Yöneticisi ile web sitenizi ve ya web sitenizin bir bölümünü ziyaret etmiş kullanıcılara bir Retargeting reklam kampanyası oluşturabilirsiniz.

2- Mailing Listenize

Mailinglerinizin etkisini Facebook reklamlarında mailing listenizi hedefleyerek arttırabilirsiniz.

Özel Hedef Kitleler bölümünden yeni özel hedef kitle oluştur seçeneğinde Veri Dosyası Özel Hedef Kitlesi seçeneğini tıklayarak veri türünden mail seçeneğini seçerek, kaydettiğiniz eposta excel dosyasını ekleyebilirsiniz. Daha sonra yarattığınız Özel Hedef Kitleyi Facebook reklam kampanyalarınızda hedefleyebilirsiniz.

Eğer mailing aracı olarak Mailchimp kullanıyorsanız, Facebook’un sunduğu bir kolaylık ise MailChimp Özel Hedef Kitlesi oluşturma yöntemi. MailChimp hesabınızla giriş yaparak eposta listelerinizi kolaylıkla aktarabilirsiniz.

3- SMS Listenize

Eğer müşteri telefon numaralarınız var ise bu listeyi mailing listenizi eklediğiniz şekilde Facebook Özel Hedef Kitleler’e ekleyerek, bu müşterilerinize retargeting reklam kampanyaları yapabilirsiniz. Artık bir çok Facebook kullanıcısının telefon numarasının kayıtlı olduğunu düşünürsek bu yöntemin oldukça etkili olacağı aşikar.

4- Facebook Fanlarınıza

Facebook’ta ki mevcut fanlarınıza reklam vermeniz diğer hedef kitlelere reklam vermekten çok daha kolay. Facebook reklam kampayanızı oluştururken sadece sayfamı beğenmiş olanlara göster seçeneğini işaretlemeniz yeterli olacaktır. Neden zaten sayfamı beğenmiş kişilere reklam vereyim diye düşünmeyin. Sizi hiç bilmeyen bir kitleye bir şeyler satmak her zaman şimdiye kadar etkileşime geçtiğiniz bir kitleye satmaktan daha maliyetli ve daha zordur. Ayrıca Facebook’un tartışmalı Haber Kaynağı Algoritması yüzünden bir çok fanınız içeriklerinizi görmüyor olabilir.

5- Benzer Hedef Kitlelere

Yukarıda ki grupların ortak ilgi alanları ve örtüşen demografik özellikleri var. Facebook’un Benzer Hedef Kitleler aracı ile mevcut müşterilerinize ve ya ziyaretçilerinize benzer kullanıcılar hedefleyebilirsiniz. Tabi bu şekilde Facebook reklam verimliliğiniz artacaktır. Çünkü, büyük ihtimalle bu kullanıcılar içeriklerinizle, ürünlerinizle ve ya servislerinizle ilgilenen kişiler olacaktır.

Benzer Hedef Kitle yaratmak için Facebook Reklam Yöneticisi arayüzünden Hedef Kitleler’e tıklayın. Açılan sayfada Benzer Hedef Kitle Oluştur butonuna tıklayın.

Kaynak bölümünde Facebook Fan Sayfanızı ve ya daha önceden yarattığınız bir Özel Hedef Kitle’yi seçin. Aşağıda ülkeyi seçtikten sonra benzerlik kriterlerini daraltarak ve ya genişleterek Benzer Hedef Kitlenizi oluşturabilirsiniz.

Daha sonra reklam kampanyası oluştururken Özel Hedef Kitle bölümüne yarattığınız Benzer Hedef Kitle’yi girerek kampanyanızı oluşturabilirsiniz.

Nokta atışı yapın..

Facebook’ta re-marketing yaparken genel hedef kitleler yerine daha belirli hedef kitleler kullanmak verimliliği arttıracaktır. Bu belirli hedef kitleler markanızla ve içerikleriyle daha çok ilgilenen ve etkileşime geçmek isteyen kişiler olacak ve daha sadık bir fan kitlesi oluşturabileceksiniz.

0 Comment

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir